Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs sebebiyle hayat adeta durma noktasına gelmişti. Sınırların kapatıldığı, uçuşların durdurulduğu, birçok sektörde olduğu gibi turizm de büyük ölçüde sekteye uğradı. Öyle ki her yıl milyonlarca turistin akın ettiği, sahilleri ve deniziyle Akdeniz’in incisi Alanya adeta hayalet şehre döndü.

Geçtiğimiz yaz kısıtlamaların hafifletilmesi ve yerli turistlerin tatil tercihlerini Alanya’dan yana yapmalarıyla bir nebze de olsa hareketlilik yaşandı. Ancak geçimini çoğunlukla turizm sektöründen elde eden Alanya esnafını, otelcileri, tur şirketlerini ve daha birçok turizme bağlı iş alanını tatmin edecek seviyelere ulaşamadı. Peki 2021 yaz sezonu için Alanya’ya turist beklentisi nedir?

12-16 Mayıs tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı itibariyle turizmde hareketliliğin başlayacağı, ve sezonun iç pazarla açılacağı düşünülüyor. Tur operatörleri ve oteller, rezervasyonların şimdiden başladığını ve umut verici olduğunu ifade ediyor.

Peki, yerli turist yoğunluğuyla başlayacak olan yaz döneminde, Alanya’yı en çok tercih eden ülkeler Rusya ve  Almanya’nın koronavirüs sonrası tatil planları ne yönde olacak?

Rusların uçak biletlerinin 3’te 1’lik kısmını Türkiye için aldıklarını ifade eden uçak firmaları, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in yaptığı "Tatilini yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşlarımızı elbette engellemeyeceğiz” şeklindeki açıklamasını sevindirici bulduklarını söylüyor.

Her yıl onbinlerce Alman turisti ağırlayan Alanya’da yerleşik olarak yaşayan Alman sayısı da oldukça yüksek. 2021 sezonu için Rusya’dan sonra Alman vatandaşların da tatil için yine Alanya’yı seçecekleri tahmin ediliyor. 
Diğer yandan Avrupa’da seyahat ve tatil konusunda başı çeken ülkelerden İngiltere, 17 Mayıs’ta kısıtlamaları kaldırmaya başlıyor. İngiltere hükümeti, vatandaşların tatil amaçlı yurt dışına seyahat edebileceklerini ve  tur şirketlerinde rezervasyonların yüzde 350 arttığı yönünde açıklama yaptı. 

Korona sebebiyle sezonun geç başlayacak olmasına ragmen beklentileri büyük ölçüde karşılayabileceklerini ifade eden yabancı uçak firmalarının Türkiye temsilcileri 2021 sezonu için oldukça umutlu. 
 Etiketler: turizm


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Türkiye’de Gayrimenkul Yoluyla Vatandaşlık Edinimi

2017 yılında kabul edilen kanunla 1 milyon Amerikan doları değerinde ev alanlar bunları 3 yıl elinde tutarsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabiliyordu. Bu miktar 2018’de yapılan değişiklikle 250 bin dolara kadar düştü.

Pandemi İle Birlikte Komün Yaşamdan İnzivaya

Sosyalleşmeden uzak bireysel yaşamayı öğrendiğimiz salgın sürecinde birçok alışkanlıklarımız değişti. Bu süreç, hem çalışma hayatını hem de tatil tercihlerini derinden etkiledi.