Her yıl dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, denizi, güneşi ve sahilleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yöresi Alanya, sahip olduğu iklimsel, kırsal özellikleri, geleneksel yaşam biçimi ve dağ ve doğa yürüyüşüne uygun alanlarının fazlalığıyla yayla turizmine de son derece elverişlidir. Dağlık alanların geniş yer kaplaması ve yaylacılık faaliyetlerinin yoğun olması nedeniyle de yayla turizmi açısından çok geniş olanaklar bulunmaktadır.

Yerli halkın yaz mevsiminde vazgeçilmezi olan ve yabancı turistlerin de günübirlik ziyaret ettiği Alanya’nın meşhur yaylalarına bir göz atalım;

Gedevet Yaylası
Dereköy sınırları içerisinde yer alan Gedevet Yaylası Alanya’ya 25 km uzaklıktadır. Yerli halkın ikinci konutlarının bulunduğu yayla son 25 yıldır Alanya’nın mesire alanı haline gelmiştir. Mesire alanında kamelyalar, piknik masaları, hamaklar ve tuvaletler hizmete sunulmaktadır. Burada bulunan Park Orman tesisinde fırında köy tavuğu denemeye değer lezzette. Ulu çınar ve sık çam ağaçları ile kaplı, havası bol oksijenli, çam kokusu ile büyüleyici yaylayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gökbel Yaylası
Alanya’nın kuzeydoğusunda Gündoğmuş sınırında yer alan, Akdağ eteklerinde kurulan yayla ilçe merkezine 60 km. uzaklıktadır. Kestel beldesinde yaşayan halkın yaz aylarında göç ettiği yaylaların başında gelir. Kestellilerin yanı sıra Tosmur, Çikcilli, Çıplaklı kasabaları ile Karakocalı köyünden de çıkan çok olur. Yörenin en kalabalık yaylasıdır ve son üç yıldır yaylada şenlikler düzenleniyor. Kestel Belediyesi tarafından düzenlenen ve yörük kültürünün yaşatıldığı şenlikleri yüzlerce yerli ve yabancı turist te ziyaret ediyor.

Türktaş Yaylası
Damatlar Yaylası olarak ta bilinen Türktaş Yaylası, Alanya’ya 29 km uzaklıkta, hayvancılığın, turfanda sebze ve meyve üreticiliğinin yapıldığı, hızla gelişen bir yayladır. Türktaş yaylasında son yıllarda yapılan modern evlerin sayısı artmaktadır. Yüksek boylu ağaçları ve dağ manzarasıyla görülmesi gereken bir atmosfere sahiptir. Yürüyüşün yanı sıra piknik yaparak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mahmutseydi Yaylası 
Alanya’ya 25 km uzaklıkta, kızılçam ağaçlarıyla çevrili bu yayla, turistlerin safari güzergahları içerisinde yer alır. Dolayısıyla turistler tarafından da bilinen ve ziyaret edilen, Alanyalıların da ikinci konutlarının bulunduğu ve yaz mevsimini geçirdikleri güzel bir yayladır. Mahmutseydi ‘deki yapılaşma da Gedevet Yaylasındaki yapılaşmaya benzerlik göstermekte, villa tipi konaklar her geçen gün çoğalmaktadır. Mahmutseydi yayla yolu üzerinde pek çok piknik yeri bulunmakta olup, et yemekleri sunan lokantalar vardır.
 Etiketler: yayla


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Yatırım Yapılması Şartıyla Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Koşulları

Yurt dışında yaşamak ve vatandaşlık alabilmek özellikle son dönemlerde çok popüler ve birçok insanın hayali. Ülkelerin yabancılara vatandaşlık vermek için; ev almak,yatırım yapmak, bağışta bulunmak gibi bazı şartları var elbette.

Buradan bir Kraliçe Geçti “Kleopatra Plajı”

Masmavi denizi, incecik kumu ve müthiş atmosferiyle her yıl binlerce turistin kalbine taht kuran Akdeniz’in incisi Alanya’da yer alan Kleopatra Plajı, tarihi Alanya yarımadasının batı tarafından başlar ve 2 km uzunluğa sahiptir.