Orta Meksika’da doğan, daha sonra sırasıyla Jamaika,İspanya, Endonezya, Brezilya ve tüm dünyaya yayılan, yüzyıllar boyunca ‘timsah armudu’denen, 1915 yılında ilk kez avokado ismini alan tropikal meyve ‘Avokado’. Adını ülkemizde yakın tarihe kadar duymadığımız, ancak şimdilerde Akdeniz Bölgesi’nin hem üretim hem de tüketim alanında vazgeçilmezi diyebiliriz. Vitamin değerleri oldukça yüksek, doymuş yağ bakımından düşük olan avokado özellikle Omega 3, K vitamin ve Potasyum açısından çok zengin.

Tropikal iklimi seven avokado, ülkemizde Alanya başta olmak üzere Akdeniz ve Ege sahilleri boyunca üretilmekte. Her geçen yıl üretim alanlarının genişlemesiyle üreticilerin yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya hakim olan Koronavirüs nedeniyle pandemi sürecinin başlaması  ve evde kalma zorunluluğu, birçok insana evden çalışma, yeni fikirler üretme ve internet üzerinden satış ve pazarlama alanlarını genişletme fırsatı sundu. Dijital dünyaya girme zorunluluğun artmasıyla birlikte avokadonun da internet üzerinden satışlarının büyük oranda arttığı belirlendi. Yine geçtiğimiz yıl 50 milyon ürünün 8 milyonunun internet üzerinde satıldığı ve gün geçtikçe bu rakamın arttığı görülen istatistikler arasında. Yurtdışından da talebin çok olması, hem iç hem de dış pazar için, üretimin ve satış alanlarının artması gerekliliğini doğuruyor. Sadece Alanya’da internet üzerinden avokado ve tropikal meyve satışı yapan 20’ye yakın internet sitesi bulunuyor. Bu sayede gün geçtikçe daha çok insan tarafından tanınan ve keşfedilen avokado internet üzerinden taptaze bir şekilde insanlara ulaştırılıyor.

Gün geçtikçe popularitesi artan avokadonun önümüzdeki yıllarda talebin artmasıyla birlikte ekiminin daha çok tercih edileceği düşünülüyor.

BONUS: Avokado nasıl kesilir, nasıl yenir?

Olgun bir avokadoyu bıçakla yukardan aşağıya doğru ortadan ikiye bölün, çekirdeğini çıkarıp, kaşık yardımıyla kabuğundan sıyırın. Bu pratik kesme ve ayırma işlemi bittikten sonra avokadonuz kullanıma hazır. İçerdiği yağ ve vitamin bakımından mucizevi bu meyveyi salatalarda, soslarda, çorbalarda, kahvaltı veya ara öğünlerde istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. 
 Etiketler: avokado


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Türkiye’de Gayrimenkul Yoluyla Vatandaşlık Edinimi

2017 yılında kabul edilen kanunla 1 milyon Amerikan doları değerinde ev alanlar bunları 3 yıl elinde tutarsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabiliyordu. Bu miktar 2018’de yapılan değişiklikle 250 bin dolara kadar düştü.

2021 Yaz Sezonunda Alanya’ya Turist Beklentisi

Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs sebebiyle hayat adeta durma noktasına gelmişti. Sınırların kapatıldığı, uçuşların durdurulduğu, birçok sektörde olduğu gibi turizm de büyük ölçüde sekteye uğradı.