Külüklü diyen var, Hülüklü diyen de var... Adı ne olursa olsun, coğrafi işaret tescilli bir çorba olan “Gülüklü Çorba” Alanya düğün yemeklerinin vazgeçilmezi. İçeriğindeki malzemeler bakımından zengin ve ana yemek kıvamında, sağlıklı ve oldukça da popüler bir çorba. Peki nedir bu çorbanın hikayesi?

Geleneksel olarak yapılan düğün yemeklerinde, mevlidlerde, cenaze merasimlerinde ve davetlerde sıklıkla tercih edilen ve çok uzun yıllardır Alanya ev düğünlerinin olmazsa olmaz yemeği  bu çorba, gelin ve damada özellikle yedirilir ve hatta düğün akşamı aç kalmasınlar diye evlerine de gönderildiği olurmuş. Eskilerde büyükler, bekar kız ve erkeğe takılmak için artık evlenme zamanlarının geldiğini ima ederek  ‘Çorbanı ne zaman içeceğiz senin’ derler ve şakalaşırlarmış. Bahsettikleri bu çorba gülüklü çorba imiş. Eskiden işkembeyle yapılan çorba sonradan tavuk eklenerek yapılmaya başlanmış. 

Günümüzde düğünlerde hala katılan tüm konuklara ikram edilmek üzere hazırlanan gülüklü çorbanın içindeki köftelerin yapımı aşamasında hoş sohbet ortamları kurulur, hanımlar birbirlerine kendi düğünlerinden hatıralarını anlatarak köftelere el lezzetlerini de katarlar. Düğünlerde tencerelerde ikram edilen çorbalar bol limon sıkılarak keyifle tüketilir.

Alanya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan bu çorbanın yapılışı da bir hayli emek istiyor. İsminde geçen ‘gülük’ kelimesi dana kıymanın yağsız yerine verilen isim. Bu kıyma misket şeklinde yuvarlanarak çorbanın ana malzemesini oluşturuyor. Misket köfteler tereyağ ve zeytinyağıyla birlikte kavrulan salçaya ekleniyor. Daha sonra tencereye haşlanmış nohut ve tavuk parçalarıyla birlikte kemik suyu ekleniyor. Önceden ıslatılmış pirincin, eklenmesiyle de son işlem tamamlanmış oluyor. Kaynamaya bırakılan gülüklü çorbanın leziz kokusu da pişirildiği ortamı sarmaya başlıyor. Bir çorbanın olmazsa olmazı baharatlar ve limon suyunun ilave edilmesiyle çorba içime hazır hale geliyor.

İlk kez tadanların, içinde kırmızı ve beyaz etle birlikte bu kadar malzemenin bulunmasına anlam vermedikleri ancak bir o kadar da beğendikleri bu çorba, hem besin değerleri açısından oldukça zengin hem de doyurucu. Tek başına bir öğün olacak nitelikte.

Alanya’da yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlarda gülüklü çorbayı tadabilirsiniz. Hem ismiyle hem de hikayesiyle dikkat çeken bu çorbayı, Alanya’ya yolunuz düşerse denemeden geçmeyin. 
 Etiketler: gülüklü çorba


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Yatırım Yapılması Şartıyla Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Koşulları

Yurt dışında yaşamak ve vatandaşlık alabilmek özellikle son dönemlerde çok popüler ve birçok insanın hayali. Ülkelerin yabancılara vatandaşlık vermek için; ev almak,yatırım yapmak, bağışta bulunmak gibi bazı şartları var elbette.

Alanya Yayla Kültürü

Alanya Yayla Kültürü

Her yıl dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, denizi, güneşi ve sahilleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yöresi Alanya, sahip olduğu iklimsel, kırsal özellikleri, geleneksel yaşam biçimi ve dağ ve doğa yürüyüşüne uygun alanlarının fazlalığıyla yayla turizmine...