Masmavi denizi, incecik kumu ve müthiş atmosferiyle her yıl binlerce turistin kalbine taht kuran Akdeniz’in incisi Alanya’da yer alan Kleopatra Plajı, tarihi Alanya yarımadasının batı tarafından başlar ve 2 km uzunluğa sahiptir. Mavi bayraklı bir plaj olan Kleopatra’da deniz gözlüğü ile yüzerken balıkları ve deniz dibinin doğal güzelliğini izlemek mümkün. Alanya Kalesi'nin hemen eteğinde yer alan ender güzellikteki bu plaj adını tahmin edersiniz ki M.Ö. 69 ve M. Ö. 30 yılları arasında yaşayan Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Hikayeye bir göz atalım;

Efsaneye göre, ünlü Romalı General Antonius, Alanya İlçesini ve çevresini sevgilisi Kraliçe Kleopatra'ya hediye etmiştir. O dönemde Akdeniz’e hakim olan Roma’lılar, Sezar’ın ölümünden sonra bu bölgenin yönetimini Antonius’a verirler. Güzelliği dillere destan Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz seyahatinde plajın güzelliğinden çok etkilendiği için ve Kleopatra Plajında yüzmek için yolculuğunu durdurur. Burada Antonius ile karşılaşırlar. Birbirlerini gördükleri anda aşkın büyüsüne kapılan Kleopatra ve Antonius evlenirler. Aşkının bir göstergesi ve evlilik hediyesi olarak Coracesium’u(Alanya) Kleopatra’ya verir çünkü Kleopatra bu sahile hayran kalmıştır. Kleopatra her gün bu plaja banyo yapmak ve kalesinden yüzmek için gelir. Hatta plaja kolay erişim için kalesi ile bu plaj arasında gizli bir tünel yaptırdığı bile söyleniyor. O dönemdeki adı Coracesium olan Alanya’nın kıyı şeridine kadar uzanan sedir ve çam ağaçlarını kestirerek donanmasına gemi yapımı için kullanılmak üzere Mısır’a kadar taşıttığı bilinmektedir.

Hikayemizin sonu biraz hüzünlü; Kleopatra ve Antonius’un mutlu yaşantısını çekemeyen Oktavius savaş ilan eder. Bu esnada Kleopatra ve Antonius Yunanistan’dadırlar. Burada saldırıya uğrayan iki aşık, İskenderiye önlerine kadar kaçarlar. Yakalanacağını anlayan aşıklar arka arkaya intihar eder.

Bu üzücü sondan günümüze kalan; hem hikayesi hem güzelliğiyle her yıl birçok insanı kendine hayran bırakan mavi bayraklı, Avrupa plajları arasında 22. sırada yer alan tertemiz bir Kleopatra plajı. Alanya tatilinizde bembeyaz kumunda güneşlenip, berrak mavi denizinde keyif yapmayı unutmayın. 
 Etiketler: kleopatra plajı


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Yatırım Yapılması Şartıyla Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Koşulları

Yurt dışında yaşamak ve vatandaşlık alabilmek özellikle son dönemlerde çok popüler ve birçok insanın hayali. Ülkelerin yabancılara vatandaşlık vermek için; ev almak,yatırım yapmak, bağışta bulunmak gibi bazı şartları var elbette.

Alanya Yayla Kültürü

Alanya Yayla Kültürü

Her yıl dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, denizi, güneşi ve sahilleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yöresi Alanya, sahip olduğu iklimsel, kırsal özellikleri, geleneksel yaşam biçimi ve dağ ve doğa yürüyüşüne uygun alanlarının fazlalığıyla yayla turizmine...