Dünya çapında birçok kurumsal firmanın yakın takibine giren kripto para birimlerine Türkiye’den de ilgi hızla büyüyor. Konut yatırımı için Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan ve 2018 yılında yaklaşık 40 bin yabancıya konut satışı gerçekleştirilen ülkemizde BTC (Bitcoin) in yanı sıra Ripple (XPR), Etherium (ETH), Bitcoin cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Litecoin (LTC), Tether (USDT) ve Stellar (XLM) kabul ediliyor. Bu konuyu, 2018 yılında BTC ile 9 gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini belirten Tekçe Overseas Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, “ Kripto paralar ile ödeme sayesinde hesaplar arası para transferi gibi işlemler, kur kaybı olmadan daha güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.Kripto paralardaki yatırımını reel sektörde değerlendirmek isteyenler için gayrimenkul satın almak oldukça avantajlı. Yatırımcılar, özellikle Türkiye gibi konut alanında değerini hızla arttıran bir ülkede yatırım yaparak yatırımlarını daha risksiz ve güvenli bir alana çekip birikimlerini hızal katlayabilirler.”şeklinde değerlendiriyor.

Kripto para, herhangi bir kuruluşun yönetiminde olmayan bir para birimi olması sebebiyle merkezî yönetimler şüpheyle yaklaşsa da günümüzde milyonlarca kişi tarafından benimseniyor ve kullanılıyor. Dünyada 350 milyar dolar hacme ulaşan kripto para, gerçek para piyasalarında henüz gerekli kabulü görmedi. Ancak, kolayca ödeme alma ve yapma imkânları geliştikçe, insanlar bu kolaylığı benimsedikçe ve kullanmaya başladıkça da kripto para piyasalarının gelişeceğine hatta uluslararası ticaretin bile kripto paralar ile yapılacağına inanılıyor.


Geleceğin ticaret aracı olarak tanımlanan kripto para birimleri önümüzdeki yıllar içerisinde daha da çok hayatımıza girecek gibi görünüyor. 
Bu gönderiyi paylaş: