Sosyalleşmeden uzak bireysel yaşamayı öğrendiğimiz salgın sürecinde birçok alışkanlıklarımız değişti.  Bu süreç, hem çalışma hayatını hem de tatil tercihlerini derinden etkiledi. Pandeminin hakim olduğu geçtiğimiz yaz, konaklama seçiminin büyük otellerden ziyade daha bireysel alternatiflere yönelmesiyle yazlık villa ve müstakil evlere talepler de arttı.

Özellikle çocuklu aileler kendilerine özel bir evde tatili seçerken, uzaktan çalışmayı seçenler de yine kalabalıktan uzak konaklama alternatiflerini tercih etmeye başladı. Bu durum villa satışlarını da büyük oranda etkiledi. Gayrimenkul almayı düşünenler tercihlerini müstakil ev ve villalardan yana değiştirmeye başladı.

Alanya’da hava şartlarının ılımlı olması, pandemi sürecinde güvenli bir liman olması ve konut fiyatlarının yabancı alıcılar için makul sayılması gibi etkenler göz önünde bulundurulduğunda, Alanya’da gayrimenkule yatırımın da arttığı görüldü.

Salgın döneminde birçok sektörün aksine emlak sektörünün giderek canlanmasının sebebi de bu. Son dönemlerde özellikle İran, Rus ve Alman vatandaşların gayrimenkul almayı tercih ettiği Alanya’da da villa satışlarında büyük oranda artış yaşandığı gözlendi.  Daha önceleri hep deniz kenarı, veya şehir merkezine yakın evler tercih edilirdi ancak salgından sonra özellikle şehrin yukarı kısımlarına, ormanlara doğru müstakil alanlar veya villa yapılarına talep çok arttı. Alanya’nın şehir merkezinden uzak, kırsal bölgelere yakın, deniz, kale veya dağ ve orman manzaralı bölgelerindeki yapılar daha fazla tercih edilmeye başladı. Yabancı vatandaşlar bahçeli, ailece rahat edebilecekleri, kalabalıktan uzak daha izole ve sağlıklı yaşayabilecekleri yapılara ilgi gösteriyor.

Önümüzdeki dönemde de bu talebin artması bekleniyor. Salgınla yaşamayı öğrenmek ve kendimizi maksimum düzeyde koruma ihtiyacı zorunluluğundan ötürü yerli yabancı fark etmeksizin, Alanya’da tatil veya yaşam alanı seçimlerinde daha bireysel alanların tercih edileceği düşünülüyor.
 Etiketler: pandemi


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Türkiye’de Gayrimenkul Yoluyla Vatandaşlık Edinimi

2017 yılında kabul edilen kanunla 1 milyon Amerikan doları değerinde ev alanlar bunları 3 yıl elinde tutarsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alabiliyordu. Bu miktar 2018’de yapılan değişiklikle 250 bin dolara kadar düştü.

2021 Yaz Sezonunda Alanya’ya Turist Beklentisi

Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs sebebiyle hayat adeta durma noktasına gelmişti. Sınırların kapatıldığı, uçuşların durdurulduğu, birçok sektörde olduğu gibi turizm de büyük ölçüde sekteye uğradı.