Gayrimenkuller arasında konuttan daha fazla ilgi görmeye başlayan toprak yatırımı, şehir hayatından uzak kalmayı tercih edenlerin sayısının arttığını da gösteriyor. Uzun dönemli kalınmasa da en azından hafta sonları şehrin kalabalığından uzaklaşmak, doğal hayatı tecrübe etmek hatta ufak çaplı bahçe işleriyle uğraşmak için insanların tercihi kırsal kesimden küçük te olsa arsa almak. Aynı zamanda en güvenli yatırım biçimlerinden biri olan arsa her bütçeye göre rahatlıkla bulunabilecek nitelikte. Toprağın neden önemli olduğu ve arsa seçiminde yatırım planınıza göre dikkat etmeniz gereken hususlar neler, bir bakalım;

•    Bir toprak parçasına sahip olmak kişiye kendini maddi ve manevi olarak huzurda hissetmesini sağlar. Toprak, üzerinde yaşadığımız yeryüzünün en kıymetli parçasıdır. Siz ona değer verdiğiniz sürece size meyvesini verecektir. Emekliliği yaklaşan insanlarda toprağa olan merakın ve ilginin artması bu sebepledir. Adı ister arsa, ister tarla, isterse bağ, bahçe veya zeytinlik olsun, hiç fark etmez. Küçük bir toprak parçası insana kendini ait olduğu yeri hatırlatır.

•    Küçük, büyük veya ne için kullanılacağı fark etmez, toprak almayı düşünüyorsanız, öncelikle acele etmemek, toprağın yeri, şekli, metrekaresi, fiyatı ve gelecekte nasıl dönüştürülebileceği konusunda iyi bir araştırma ve bu konuda uzman kişilerden fikir almak sağlıklı bir yatırım yapmak için çok önemlidir.

•    Arsa seçimi karlılık oranını oldukça etkiler. Bu bakımdan yatırım olarak düşünülen arsanın seçme aşamasında özellikle yeri iyi belirlenmelidir. Bazı yatırımcılar çok kısa sürede arsa için ödediği parayı katlarken, bazı yatırımcılar daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. Bu nedenle arsa seçimi ve alımı konusunda ileriyi görmek önemlidir.

•    Arsa yatırımınızı uzun vadede satmak için değerlendirmeyi düşünmüyorsanız, arsayı işleyebilir veya kiraya verebilirsiniz. Örneğin, Alanya ve çevresinde tarım faaliyetleri her geçen gün önem kazandığı için, yatırımınızı işleyen bir demir gibi değerlendirebilirsiniz. Toprak emek ister, ve siz ona verdikçe, o size çok daha fazlasını bahşedecektir.

Niteliği ne olursa olsun, arsa satın almayı düşünüyorsanız bu ve bunun gibi birçok noktayı düşünmeniz gerekecektir. İyi bir planlamayla yapılan toprak yatırımı, hangi amaç için kullanılırsa kullanılsın kısa ve uzun vadede mutlaka ekonominize katkıda bulunacaktır. 
 Etiketler: toprak


Bu gönderiyi paylaş:

İlgili Mesajlar:
Yatırım Yapılması Şartıyla Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Koşulları

Yurt dışında yaşamak ve vatandaşlık alabilmek özellikle son dönemlerde çok popüler ve birçok insanın hayali. Ülkelerin yabancılara vatandaşlık vermek için; ev almak,yatırım yapmak, bağışta bulunmak gibi bazı şartları var elbette.

Alanya Yayla Kültürü

Alanya Yayla Kültürü

Her yıl dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği, denizi, güneşi ve sahilleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil yöresi Alanya, sahip olduğu iklimsel, kırsal özellikleri, geleneksel yaşam biçimi ve dağ ve doğa yürüyüşüne uygun alanlarının fazlalığıyla yayla turizmine...